Dřevěné plovoucí podlahy

24. 1. 2012, 14:00

Není snad zámek, či historická budova, kde bychom nenašli dřevěné podlahy. Ty totiž už po staletí patří ke komfortnímu bydlení. Dotvářejí kouzlo architektury a řemesel v jednotný celek a skýtají příjemné prostředí a harmonii.

Staleté zkušenosti v novém pojetí

Zkušenosti s výrobou parket ve spojení s moderními technologiemi vedly ke vzniku stále oblíbenějších plovoucích podlah, kdy deska s nášlapnou plochou není k podkladu pevně připojena, nýbrž je podložena pružnou podložkou, která umožňuje posun dřevěné desky, a navíc tlumí kroky. Jednotlivé lamely nebo dílce se upevňují na pero a drážku. Montáž je snadná.

Široký výběr dřevin

U plovoucích podlah je třeba ponechat dilatační spáry a pak je přikrýt lištami uchycenými ke stěnám, takže nemůže docházet k porušení vlastní podlahy.

Plovoucí podlahy se vyrábějí z různých druhů dřeva, z buku, borovice, jasanu, javoru, třešně, mahagonu a dalších, včetně exotických dřevin. Tedy v široké škále barev, od světlé až po tmavou. Záleží jen na našem vkusu, co si vybereme. Vždy bychom však měli brát v úvahu v jaké místnosti podlaha bude a jaké bude její zatěžování.

Materiály lamel

Zatímco klasické parkety a vlysy jsou vyrobeny z plného, tvrdého dřeva, většinou z buku či dubu, lamely, z nichž jsou plovoucí podlahy složeny, jsou tvořeny z několika vrstev, nejčastěji ze tří. Pouze vrchní, nášlapná vrstva je z ušlechtilého dřeva, zatímco zbývající dvě jsou ze dřeva, které plní jen účely konstrukční. Výhodou plovoucích podlah je povrchová úprava desek, provedená přímo ve výrobě, čímž je jejich povrch kvalitní a montáž rychlá.

Údržba plovoucí podlahy

Pokud zvolíme plovoucí dřevěnou podlahu, nesmíme zapomenout ani na vhodné rozmístění nábytku, neboť u plovoucí podlahy musí být umožněno podlaze tak říkajíc plavat, to znamená umožnit jí pohyb při objemových změnách. Samozřejmostí jsou dilatace u pevných konstrukcí, jako jsou stěny, pilíře, potrubí procházející podlahou a návaznost na dlažby či jiné přechody. Taktéž je důležitá pravidelná údržba, tj.čištění a ochrana povrchu speciálními přípravky.

Zobrazení: 32666 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Vinylové podlahy Počet komentářu: 6
Článek: Laminátové podlahy Počet komentářu: 1