Informace o podlahách

Informace o podlahách

12. 1. 2012, 10:38

Řekneme- li dnes podlaha, vybaví se nám obvykle příslušné adjektivum odpovídající materiálu, ze kterého je zhotovena vrchní vrstva vlastní podlahové konstrukce - kamenná podlaha, dřevěná nebo korková podlaha, laminátová podlaha apod.

Plovoucí podlahy

Co si však představit pod pojmem "plovoucí podlaha". Určitě to není podlaha na vodě, její pojmenování je odvozeno od toho, že její horní vrstva není pevně spojena s vrstvou podkladní, tedy "plave". Plovoucí podlahy se staly významnou složkou moderních stavebních technologií. Jejich největšími výhodami jsou snadná montáž, jednoduchá údržba i výhodná cena oproti ostatním druhům podlah.

Podlaha - původ slova

Slovo podlaha má svůj původ ve staroslověnštině (dláha = prkno), chodíme po prknech, tedy po dláhách, z toho pak podlaha. Přeneseně lze pak staroslovanské slovo dláha nalézti i ve dnešních slovech dlážka, dláždění nebo dlaždice.

Podlahy - vznik

Už člověk jeskynní nerad spal na holé zemi a zpočátku si podestýlal pod sebe listí, větvě a pod. jen do míst, kde přespával nebo posedával. Prostory kudy chodil si izoloval vrstvou písku nebo kamínků, případně větších kamenů a tak postupně došlo k tomu, že si celou svou "obytnou plochu" podložil, neboli vytvořil podlahu.

Konstrukce podlah

Podlaha z hlediska uživatele je docela jednoduchý pojem, je to to, po čem v bytě chodíme, na čem máme postavený nábytek, na co pokládáme koberce, prostě to, čím jsme odděleni od země (v přízemí) nebo od stropu místností pod námi. Z hlediska stavebního je to docela věda a dobrá konstrukce podlahy musí vyhovovat mnoha podmínkám jako jsou například nosnost, odolnost, neprůzvučnost, odolnost proti průniku vlhkosti, musí odpovídat bezpečnostním, požárním a hygienickým předpisům atd.

Uživatelské pojetí

Podle povahy místností obvykle volíme i vrchní vrstvu podlahy a právě její výběr je dán našimi individuálními požadavky a nároky. V kuchyni, v koupelně a sociálním zařízení dáváme obvykle přednost dlažbě nebo linoleu, v ostatních místnostech preferujeme podlahy dřevěné nebo korkové. Z cenového hlediska jsou velmi výhodné plovoucí laminátové podlahy, které se svým vzhledem a vlastnostmi dřevěným podlahám přibližují. Na našem trhu existuje nepřeberné množství firem nabízejících různé druhy podlahových krytin, takže je jen na nás, co se nám zlíbí a kterého dodavatele zvolíme.

Zobrazení: 151086 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Vinylové podlahy Počet komentářu: 6
Článek: Laminátové podlahy Počet komentářu: 1