Pevná nebo plovoucí podlaha?

Pevná nebo plovoucí podlaha?

10. 1. 2012, 10:38

O čem že je řeč? Mít takzvaně pevnou půdu pod nohama... Přání každého z nás. Krásná, kvalitní, na údržbu nenáročná podlaha... Tu si přejeme mít podobně. Laminátovou, dřevěnou, korkovou nebo snad plovoucí? Je snad složitější vybrat správný typ podlahy než zajistit si pomyslnou pevnou půdu pod nohama?

Podlaha je základ

Podlaha je nejen základ, ale hlavně nutnost. Vždyť ne nadarmo se říká "vzít něco od podlahy" ve smyslu od základu, prostě z gruntu. Nabídka typů podlah je v dnešní době neskutečně široká. Neměli to snad lidé dříve snazší? Jednoduše si ušlapali hlínu pod nohama a bylo hotovo. Dnes nás čeká zvolit nejen materiál, z něhož naše pevná půda pod nohama bude, ale barvu, vzorek a tak dále.

Kam s podlahou?

První otázkou by asi mělo být, do jaké místnosti chceme podlahu pořizovat. Samozřejmě jiný typ vyžaduje byt či domek, kancelář, obchod, chata,... I pokud zůstaneme u obyčejné domácnosti, bude rozdíl, jestli se jedná o podlahu do koupelny, obýváku či chodby.

Nebyla hlína přece jen jednodušší?

Výrobci podlah nabízejí velké množství materiálů, z nichž jsou podlahy zhotoveny. Dřevěné, laminátové, korkové, ... Asi nejmodernějším a nejoblíbenějším typem podlahy je v dnešní době takzvaná podlaha plovoucí. O co se vlastně jedná? Samozřejmě že pojmenování "plovoucí" je tak trochu zavádějící. Naopak - plovoucí podlaha se skládá ze tří pevných vrstev - podkladní, izolační a nášlapné. Poslední zmiňovaná je pak většinou zhotovena ze dřeva.

Není to tedy přece jen příliš složité?

Mohlo by se zdát, že ano. Přesto je montáž takové podlahy otázkou několika dnů. Většina prodejců poskytuje zakázky na klíč od prodeje, přes položení podlahy až po technický servis. My se tedy nemusíme zatěžovat obvodovými či přechodovými lištami, prahy, zakončením, a tak dále. Prostě si vybereme barvu, vzorek, materiál,... ono toho je i tak dost a dost.

Přednosti plovoucí podlahy

Ačkoli se většině z nás při vyslovení pojmu plovoucí vybaví něco pohupujícího se, nejistého nebo vlnícího se, v případě podlahy je právě opak pravdou. Ať už dřevěná či laminátová plovoucí podlaha je mechanicky velmi odolná - vůči oděru, chemikáliím i případnému propálení. K dalším přednostem pak můžeme připočíst nenáročnost na údržbu - můžeme ji vytírat, zametat i vysávat. Navíc tato podlahová krytina v podstatě znemožňuje přežívání a množení jakýchkoli roztočů a podobných nechtěných "členů" naší domácnosti.

Zobrazení: 141523 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Vinylové podlahy Počet komentářu: 6
Článek: Laminátové podlahy Počet komentářu: 1