Podlaha – nedílná součást domu i bytu

Podlaha – nedílná součást domu i bytu

10. 1. 2012, 10:40

První obytná stavení kdysi dávno v minulosti měla podlahu tvořenou zpravidla jen udusanou hlínou a drobným kamením. Později se objevily první plně kamenné podlahy a pak i podlahy dřevěné.

Dřevěné podlahy a podlahové krytiny

Význam podlahy z hlediska stavebního a konstrukčního znamená vodorovnou plochu v bytě či domě. Po ustálení dřeva jako stavebního materiálu nejvhodnějšího pro konstrukci stropů a podlah se začala řešit i otázka ochrany podlahy s cílem prodloužit její životnost. K tomuto účelu se začaly používat další materiály, označované jako podlahové krytiny.

Jsou tedy dnes používané plovoucí podlahy skutečně podlahami nebo jen podlahovými krytinami? Na tuto otázku není lehká odpověď a k jejímu nalezení nám možná pomůže krátká exkurze do přehledu v současné době nejvíce používaných typů podlah a podlahových kratin.

Podlahy nejsou podlahovou krytinou

Podlahy stávajících staveb jsou tvořeny betonovými panely či betonovým potěrem cihlových stropních panelů nebo dřevem. Na tyto kontrukční prvky jsou pak, jako další stavební prvky, položeny nejčastěji dřevotřískové nebo sádrokartonové desky, dlažba a obklady, případně dřevěná prkna,dřevěné parkety nebo nejmodernější varianta – plovoucí podlahy. A teprve na tyto stavební prvky mohou být kladeny jako další vrstva podlahové krytiny - nejčastěji linoleum nebo koberce. Jejich hlavní význam je jednak dekorativní, ale ne nepodstatný je i jejich význam jako izolační vrstvy. Podlahové krytiny tvoří izolaci jak zvukovou, tak i tepelnou.

Co je plovoucí podlaha

Podle výše uvedených specifikací jsou tedy plovoucí podlahy spíše než konstrukčním prvkem prvkem stavebním, protože tvoří vrstvu nad konstrukčními prvky samotné podlahy. Ale současně jsou plovoucí podlahy i podlahovou krytinou, protože tvoří zvukovou a tepelnou izolaci. Každopádně jsou plovoucí podlahy užitečnou moderní součástí interiérů našich domovů i našeho pracovního prostředí.

Zobrazení: 143215 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější články
Článek: Vinylové podlahy Počet komentářu: 6
Článek: Laminátové podlahy Počet komentářu: 1